Diety a cvičení

Cvičení na páteř

Doporučenou sestavu cviků pro uvolnění a posílení svalů, udržujících správné postavení páteře, navrhla a v roce 1985 poprvé uveřejnila známá rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová. Cviky jsou zaměřeny na odstranění potíží vyvolaných funkčními poruchami v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. Celá sestava je zcela nenáročná na provedení a fyzickou zátěž a při správném provádění je vysoce účinná. Při cvičení je nezbytné dodržovat uvedené pořadí cviků a respektovat uvedené jednoduché zásady.

Zásady správného provádění cviků

 1. Cvičit velmi pomalu.
 2. Při cvičení dbát na správné zapojení svalů - nesmíme cvičit švihem, ale pozvolným, plynulým zapojováním jednotlivých svalů.
 3. Cviky provádíme jen do příjemného pocitu tahu, tlaku nebo napětí svalů a okolních tkání. Cvičení nesmí vyvolat bolest!
 4. Cvik, který se nám z jakéhokoliv důvodu obtížně provádí, raději jen naznačíme: v základním postavení mírně napneme svaly tak, jako bychom se chystali cvik skutečně provést. Máme-li pocit tahu nebo napětí, po chvíli (asi deseti vteřinách) cvik zvolna ukončíme. Nemáme-li pocit bolesti, v provedení cviku zvolna pokračujeme až k pocitům tahu a napětí, předstupňů bolesti, opět chvíli v této poloze vydržíme, potom se zvolna vracíme do původní polohy.
 5. Mezi jednotlivými cviky necháváme deseti až třicetivteřinové přestávky, podle obtížnosti cviků a celkového stavu cvičícího.

 

Leh na zádech skrčmo přednožmo

Leh na zádech skrčmo přednožmo 1Rukama přidržujeme kolena. Přitáhnout kolena k hrudníku, hlavu a hrudník nezvedat. Pak stáhnout hýždě a tlačit kolena do dlaní. (Uvolnění beder a křížokyčelního skloubení.)

Leh na zádech

Leh na zádechVzpažit, vytahujeme trup do délky (paže a nohy opačným směrem) tak, že se snažíme vyrovnat všechna zakřivení páteře. (Uvolnění oblasti celé páteře.)   Leh na zádech 2Přednožit, nohama kmitáme vzhůru a dolů v rozsahu asi 15 stupňů po dobu asi deseti vteřin. V druhé fázi následuje leh skrčmo, dvakrát hluboký nádech a výdech. (Posílení břišních svalů.)  

Leh na zádech pokročmo roznožný

Leh na zádech pokročmo roznožný 1Střídavě pokládáme kolena v ose kyčle vlevo a vpravo. (Uvolnění v oblasti křížokyčelního skloubení.)  

Leh na levém boku, unožovat pravou

Leh na levém boku, unožovat pravouStřídat leh na pravém a levém boku. (Uvolnění vazů mezi pánví a křížovou kostí.)  

Leh na břiše

Leh na břišeLevou dolní končetinu pokrčit, pánev přitisk­nout k podložce. Levé koleno přitáhnout co nejvíce vzhůru, případně přitáhnout rukou - do skrčení únožmo. Střídáme skrčení únožmo levou a pravou. (Uvolnění v oblasti křížokyčelního skloubení, protažení svalů podél páteře, protažení přitahovačů stehna.)

 Desatero spánkové hygieny

 1. Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
 2. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
 3. Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
 4. Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
 5. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
 6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
 7. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
 8. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20º C).
 9. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
 10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Pankreatická dieta

články

Křečové žíly a žilní nedostatečnost

10.02.2024 14:36
Chronická žilní insuficience je stav, kdy vaše žíly nejsou schopny efektivně pumpovat odkysličenou krev zpět k srdci z nohou. To může být způsobeno několika faktory, ale jedním z hlavních je insuficience žilních chlopní. Tyto chlopně mají za úkol zabránit zpětnému toku krve dolů k nohám pod vlivem...

Ordinační hodiny

15.12.2008 00:00
  Pondělí  7.00 - 9.30    Masokombinát     10.00 - 12.00 a 13.00 - 15.00 Borová  Úterý 7.30-12.00 a 13.00-14.30 Telecí Středa 7.00 - 10.00 Borová 11.00-14.00 Masokombinát Čtvrtek 7.00 - 10.00 Telecí 12.00 - 17.00 Borová Pátek 7.00 -...

Ordinační hodiny

14.12.2008 19:24
Pondělí 7.00-9.30 Masokombinát 10.00-12.00 13.00-15.00 Borová Úterý 7.30-12.00 13.00-14.30 Telecí     ...